Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Aktualności

grafika ozdobna

W piątek, 28 lutego, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 5. edycji Szkolnego Konkursu Informatycznego "CTF SCI#NET" 2025, podczas którego uczniowie zmierzyli się z zadaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wyzwanie zajęło 10 godzin ciężkiej, lecz owocnej pracy, zwieńczonej sukcesem szóstki laureatów. 

Podczas wydarzenia odbył się także panel wykładowy, a w gali finałowej udział wzięli między innymi Dziekan Wydziału Informatyki ZUT, dr hab. inż. Krzysztof Małecki, prof. ZUT oraz Prodziekan ds. Organizacji i Promocji Wydziału Informatyki ZUT, dr inż. Mirosław Łazoryszczak, którzy reprezentowali naszą społeczność akademicką w gronie ekspertów i przedstawicieli branży IT.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałości i osiągniętych wyników!

Galeria zdjęć oraz relacja z wydarzenia dostępna na stronie: https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/zut-partnerem-5edycji-konkursu-ctf-scinet-w-technikum-informatycznym-sci-w-szczecinie.html

zdjęcie portretowe dra inz. Mirosława Mościckiego, w pomarańczowej koszuli

Podobnie jak w roku ubiegłym, nasz pracownik dr inż. Mirosław Mościcki znalazł się na „Liście 100” tworzonej przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych. Lista zawiera naukowców, przedsiębiorców, samorządowców i wszystkich spoza tych kategorii, którzy w sposób szczególny przyczynili się do wzmacniania cyfrowych kompetencji Polek i Polaków w roku 2024.

Dr Mirosław Mościcki kieruje Zespołem Dydaktycznym Technik Programowania w Katedrze Inżynierii Oprogramowania i Cyberbezpieczeństwa. Ponadto uczy programowania w Technikum Informatycznym SCI. Dr Mościcki jest autorem trzech wolnorynkowych kwalifikacji zawodowych w obszarze IT, odpowiada również za koordynację współpracy pomiędzy Wydziałem Informatyki ZUT, Szczecińskim Collegium Informatycznym SCI oraz Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE) oraz nadzoruje współpracę pomiędzy uczelnią i firmą Huawei. 

Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych, powołane w 2013 roku, jest nieformalnym, dobrowolnym zrzeszeniem instytucji, organizacji i firm, działających na rzecz pełnego wykorzystania potencjału nowoczesnych technologii informacyjnych dla rozwoju Polski. Poszukuje synergii pomiędzy realizowanymi inicjatywami, gromadzi informacje o dobrych praktykach i upowszechnia je także w środowiskach, także tych z pozoru odległych od zagadnień cyfryzacji. Poprzez wzrost świadomości o korzyściach, ale i zagrożeniach płynących z powszechnej cyfryzacji, przyczynia się do poprawy dostępu do wiedzy i informacji, zdobywania umiejętności niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Porozumienie nawiązuje do idei Wielkiej Koalicji na rzecz Cyfrowych Miejsc Pracy oraz Manifestu w sprawie Umiejętności Cyfrowych –  będących instrumentami wsparcia Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego.

fot. Aurelia Kołodziej/źródło: zut.edu.pl

grafika ozdobna, zdjęcie portretowe doktora habilitowanego inżynieraWojciecha Sałabuna

10 grudnia 2024 r. na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej odbyło się otwarte kolokwium habilitacyjne naszego pracownika, dr. inż. Wojciecha Sałabuna. Kolokwium przeprowadzono w formie stacjonarnej oraz z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams, co umożliwiło udział szerokiego grona odbiorców.

Podstawą postępowania habilitacyjnego był cykl tematycznie powiązanych artykułów naukowych zatytułowany: „Rozwój metod i narzędzi wielokryterialnego wspomagania decyzji opartych na obiektach referencyjnych”. Praca ta stanowi znaczący wkład w rozwój metod wspomagania decyzji, szczególnie w kontekście obiektów referencyjnych, co spotkało się z dużym uznaniem recenzentów. W skład osiągnięcia habilitacyjnego wchodzi 10 prac naukowych zrealizowanych w dwóch ośrodkach naukowych oraz w ramach trzech grantów Narodowego Centrum Nauki.

W obronie uczestniczyli wybitni eksperci w dziedzinie, pełniący rolę recenzentów osiągnięcia habilitacyjnego:

  • Prof. dr hab. inż. Jerzy Józefczyk, Politechnika Wrocławska,
  • Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
  • Prof. dr hab. Dominik Ślęzak, Uniwersytet Warszawski,
  • Dr hab. inż. Miłosz Kadziński, prof. PP, Politechnika Poznańska.

W wyniku przeprowadzonego postępowania, dnia 18 grudnia 2024 r., Rada Naukowa Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu dr. inż. Wojciechowi Sałabunowi stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.

Gratulujemy dr. hab. inż. Wojciechowi Sałabunowi tego wyjątkowego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

grafika ozdobna, studia podyplomowe programowanie komputerów

Chciał(a)byś rozpocząć swoją przygodę z programowaniem ? A może chcesz zmienić zawód i zostać programistą ? Teraz masz na to szansę !

Od 07.01.2025 r. prowadzimy nabór do VIII edycji SP PROGRAMOWANIE KOMPUTERÓW. 

Studia są przeznaczone zarówno dla osób, które nigdy nie miały kontaktu z programowaniem, jak i dla tych którzy mają już pewne doświadczenie, ale chcą usystematyzować i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Studia skierowane są do szerokiego kręgu osób zainteresowanych podstawami programowania. Z oferty mogą skorzystać zarówno osoby poszukujące zatrudnienia jak i aktywne zawodowo, które chciałyby spróbować swoich sił w dynamicznie rozwijającej się branży IT i przygotować do pracy w pożądanym obecnie zawodzie programisty. Jedynym warunkiem, który muszą spełnić nasi kandydaci jest ukończenie studiów wyższych.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną i wysoko wykwalifikowaną kadrę Wydziału Informatyki, która szczególny nacisk kładzie na praktyczne nabywanie umiejętności. W miłej i twórczej atmosferze słuchacze będą mogli zapoznać się od podstaw z tajnikami programowania i tworzenia stron WWW.

Zajęcia rozpoczną się w marcu 2025 roku, a zakończą w lutym 2026 roku i będą odbywały się w trybie niestacjonarnym, w postaci jedno lub dwudniowych zjazdów w weekendy (85 h w semestrze zimowym i 114 h w semestrze letnim). 

Dla osób, które z różnych przyczyn nie będą mogły uczestniczyć w zajęciach na uczelni, istnieje możliwość udziału w zajęciach zdalnie. 

Całkowity koszt studiów wynosi 4.500 zł, płatny w dwóch ratach. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość rozłożenia płatności na większą liczbę rat.

Zasady rekrutacji:

Wymagania stawiane kandydatom:

  • dyplom ukończenia studiów wyższych, względnie potwierdzona przez uczelnię kopia dyplomu,
  • podstawowa znajomość obsługi komputera - dostęp do komputera w domu lub pracy.

Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest rejestracja za pośrednictwem strony: https://irk.zut.edu.pl oraz złożenie następujących dokumentów:

  • kwestionariusz osobowy wygenerowany z Internetowego Systemu Rekrutacyjnego,
  • kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał do wglądu, w celu potwierdzenia zgodności),
  • oryginał dowodu osobistego do wglądu (w celu potwierdzenia zgodności),
  • aktualne zdjęcie.

O przyjęciu na Studia Podyplomowe decyduje kolejność złożenia kompletu dokumentów. Termin rekrutacji upływa 17.02.2025 r.

Dokumenty należy dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą na adres:

Wydział Informatyki ZUT w Szczecinie
ul. Żołnierska 49, 71-210 Szczecin
Renata Zielińska (p.105)
z dopiskiem „Studia podyplomowe Programowanie komputerów”

Telefon kontaktowy: 91 449 56 63

Ważne:
Wysyłając dokumenty pocztą należy pamiętać, aby kserokopia dyplomu potwierdzona była notarialnie.

W przypadku składania dokumentów osobiście, należy mieć przy sobie oryginały dokumentów do potwierdzenia ich zgodności na miejscu.

grafika ozdobna, logo probramu raport tvn turbo

12 grudnia 2024 roku gościliśmy na Wydziale Informatyki przedstawicieli zespołu redakcyjnego programu „raport TVN Turbo”, którzy zbierali materiał do odcinka dedykowanego przyszłym rozwiązaniom wspierającym kształcenie kierowców oraz przebieg egzaminu na prawo jazdy.

Przy współpracy z Panem Rafałem Matuszakiem z firmy e-kierowca sp. z o.o. spółka komandytowa, właścicielem serwisu prawko.pl, rozpoczęliśmy zaawansowany technologicznie projekt, który może stać się w przyszłości nowym sposobem na zdobywanie umiejętności i uprawnień do kierowania pojazdami, zgodnie z obowiązującymi już dyrektywami unijnymi. W laboratorium Wydziału Informatyki został nagrany obszerny materiał obrazujący możliwości udoskonalania oraz kierunki badań jakie będą prowadzone, aby w niedługiej przyszłości znacząco poprawić jakość szkolenia oraz egzaminowania kierowców.

Korzystając z wieloletniego doświadczenia Pana Rafała Matuszaka oraz bogatej bazy naukowej naszego Wydziału, Dziekan WI dr hab. inż. Krzysztof Małecki prof. ZUT przedstawił potencjał projektu a także nakreślił kierunki, w jakich powinny toczyć się zmiany, na bazie wieloletnich obserwacji kierowców o różnym poziomie doświadczenia.

To początek bardzo obiecującej współpracy co najlepiej obrazuje materiał opublikowany na kanale TVN Turbo: